دانش آموزان دبستان دخترانه عالیشهر با تجهیزات و فرآیند های عملیاتی نیروگاه اتمی بوشهر آشنا شدند.

دانش آموزان و کارکنان دبستان دخترانه سما عالیشهر ضمن بازدید از نیروگاه اتمی با فرآیند های عملیاتی بهره برداری این نیروگاه آشنا شدند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از بوشهر ، در ابتدای این بازدید مریم رحیم زاده کارشناس نیروگاه با کمک پوستر ، ماکت و نمایش فیلم ، فعالیت ها و قسمت های مختلف نیروگاه را تشریح کرد و ادامه داد : علیرغم پیچیدگی فناوری یک نیروگاه هسته ای از نوع نیروگاه اتمی بوشهر و صرف نظر از تمامی الزامات سخت گیرانه ایمنی ، فرآیند تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه هسته ای را می توان به طور ساده به سه مرحله کاملا مجزا تقسیم نمود که در سه مدار مستقل ، شامل مدار اول ، مدار دوم و مدار خنک کننده اصلی انجام می پذیرد.
رحیم زاده توضیحات لازم در مورد چگونگی تولید توان حرارتی و تبدیل آن به انرژی الکتریکی ، تجهیزات اصلی مدارهای اول و دوم نیروگاه ، ساختمان راکتور اصلی و مشخصات فیزیکی دیواره ها و پوسته بتونی کروی شکل آن ، ساختار توربین هزار مگاواتی و عملیات خنک سازی سیستم آب بخار ، توسط آب دریا و همچنین مطالبی مربوط به فرایند استخراج و غنی سازی اورانیوم و تولید قرص ، میله ها و مجتمع سوخت ارائه کردند.
یادآور می شودکه واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر بعنوان اولین نیروگاه اتمی کشور با دارا بودن بزرگترین توربین کشور ، از سال ۱۳۹۱ با تولید توان نامی خود ‌، بیش از یک و نیم درصد مصرف کشور را تامین مینماید که با تکمیل واحد های دوم و سوم که هم اکنون در حال ساخت می باشد این مقدار به پنج درصد خواهد رسید .
صفا سرمد مدیر مجتمع آموزشی دخترانه سما عالیشهر در حاشیه این بازدید گفت : هدف از برگزاری بازدید علمی از نیروگاه اتمی بوشهر ، آشنایی دانش آموزان با توان فنی مهندسی کشور بویژه شرکت های تابعه سازمان انرژی اتمی است . وی افزود کشور اکنون در برهه حساسی قرار دارد و تمام چشم ها از داخل و خارج کشور به سازمان انرژی اتمی دوخته شده است.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *